Icon - Kopíruj jen s ní !!

Chceš být SB ?? ZDE
Chceš ikonu ?? ZDE
Druhý blog Páji ZDE

O Achatinách

27. května 2011 v 15:28 | Pája-Verča-Honza |  Šneci
Charakteristika: Je to jeden z mnoha velkých suchozemských hlemýžďů na světě. Její ulita může dosáhnout 20 cm a váhy až 500 g. Zbarvení ulity muže být proměnlivé, černé, zelené či žlutavé tóny se světlými nebo tmavými pruhy nebo fleky.
Tito šneci se dožívají 3-5let,v zajetí v dobrých podmínkách až 9let.


Další jména: East African Land Snail.
Výskyt: Pochází původně z pobřeží východní Afriky (především oblasti Keni a Tanzánie), odkud se rozšířily do téměř celé Afriky a také do mnoha východoafrických ostrovů.
Prostředí: Tito hlemýždi preferují vlhké tropické klima, ale dokáží se adaptovat i na sušší a studenější podnebí.
Rozmnožování: Pohlavně dospívají mezi 8-12měsícem. Jsou to hermafrodité, to znamená že mají jak samčí tak samičí pohlavní orgány. K tomu,aby zplodili potomstvo jsou však za potřebí dva jedinci. Páření trvá i několik hodin a probíhá tak, že vysunou pohlavní orgán (kterému se říká třetí tykadlo) bílé barvy a spojí se s druhým jedincem. Po páření zhruba po 8-20 dnech kladou vejce žluté barvy o velikosti 3-5mm. Vejce zahrabou do vlhkého substráru. Počet vajíček je cca 20-400 vajíček na jednu snůšku, může mít 3-4 snůšky za rok.
Potrava: Rostlinná potrava.
Aktivita: Achátiny jsou převážně aktivní v noci, v hodně vlhkém prostředí i přes den.
Zajímavosti: Díky schopnosti, kdy se dokážou zahrabat až 15cm do půdy a díky jejich schopnosti rozmnožování jsou nebezpečnými škůdci polních plodin.Na druhou stranu achátiny ve svém přirozeném prostředí napomáhají k rozkladu živočišné hmoty, neboť kromě okolní vegetace, lišejníků, řas a hub mohou požívat i živočišné bílkoviny. Největším nepřítelem (kromě člověka) jsou pro achátiny krabi, kteří považují jejich maso za lahůdku. Také některé druhy ptáků a některé druhy savců jako např. prase divoké. V Guinnesově knize rekordů byl zaznamenán a příbuzného druhu Achatina achatina rekord o velikosti těla 39,3cm a váze 900g.
Je známo 20 druhů a poddruhů Achatin např. Achatina achatina, A. albopicta, A. reticulata, A iradalei, A imaculata, A. marginata a další.

Chov v zajetí:


Jsou to velmi nenáročná zvířata, která mají schopnost se rychle a dobře rozmnožovat. Tento hlemýžď je vhodný pro alergiky protože nevyvolává žádné alergické reakce.
Terárium: Achátiny je vhodné chovat ve skupinách. Ideální velikost terária je uváděna 60×30×30 pro 3 dospělé hlemýždě. Dle mého názoru čím větší zvíře, tím větší terárium. V literatuře uvádějí, že vhodný podklad je lignocel (drcené kokosové vlákno), který dobře udržuje vlhkost. Mě se však osvědčil akvarijní štěrk nebo kamínky, také rašelina. Jako dekorace je vhodný mech, větve, břidlice, umělé květiny, živé rostliny-mechy, vrbina, břečtan, sedmikráska, jahodník. Já jsem osázela celé terárium živými rostlinami viz. Foto č. 3. a do půl roku byly zničeny nebo sežrány.
Teplota: Přes den 20-25C° , v noci kolem 20C°. Nepotřebují žádný tepelný ani světelný zdroj.
Vlhkost vzduchu: 60-90%. Terárium každý den nejlépe na večer rosíme odstátou vodou z vodovodu.
Potrava: Achátiny nejsou vybíravé a sežerou téměř vše, co jim nabídnete. U mě se osvědčila hlavně listová zelenina, pampelišky, tráva, salátové okurky. Nepohrdnou ani granulemi pro králíky, kočky, psy, vařenou těstovinou ale i sušenou rybou a vařeným masem. Někteří chovatelé uvádí, že voda není nutná ale mě achátiny vypijí misku vody za den. Nutností pro tyto hlemýždě je dostatek vápníku, který jim podáváme formou drcené nebo celé sépiové kosti. Při nedostatku vápníku roste jejich ulita nestejnoměrně a je křehká. Proto si můžou achátiny navzájem okusovat ulity. Krmíme zhruba každé 2 dny.
Zimování: Achátiny, které chováme v teráriu, nezimujeme.
Odchov: Achátiny se velmi dobře a rychle rozmnožují. Po nakladení vajíček je vejce vhodné přemístit z terária do plastového boxu s dírami na vzduch. Hlemýždi by mohli vejce zničit. V boxu udržujeme teplotu stejnou jako v teráriu. Po 11-20 dnech se vylíhnou šnečci, mají průhlednou ulitu a jsou velcí jako kulička hrášku. Pokud mají dostatek vápníku a potravy tak velmi rychle rostou. Mladé šneky předáváme novým majitelům okolo druhého měsíce. Moji hlemýždi kladou tak cca 100vajíček na jednu snůšku. Pokud nechcete, aby se hlemýždi vylíhli, tak vajíčka odeberte a bohužel trochu drastickým způsobem spařte horkou vodou, rozmačkejte nebo zamrazte.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Líbí se vám náš blog ??

Ano
Ne

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama